Dietetyk kliniczny Marta Pukrowiec
Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD, choroba refluksowa przełyku) jest stanem, w którym treść żołądkowa jest cofana do przełyku. Jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku, co pozwala na zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do wyższej części przewodu pokarmowego. Refluks skutkuje znacznymi dolegliwościami bólowymi, charakteryzującymi się głównie pieczeniem w okolicy zamostkowej – tzw. zgagą. Częste odbijanie i drażnienie gardła to także objawy GERD.
Nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku, a także nadmierna produkcja kwasu żołądkowego stanowią bezpośrednią przyczynę refluksu. Jego występowanie może być konsekwencją niewłaściwej diety, palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, otyłości, przewlekłego stosowania leków.
Nieleczony refluks może prowadzić do poważnych stanów zdrowotnych. Niektóre z nich to: zapalenie przełyku, zaburzenia snu spowodowane nocną zgagą, a co najważniejsze pojawienie się tzw. przełyku Barretta, będącego stanem przednowotworowym. Charakteryzuje się on suchym kaszlem, częstą zgagą, bólem w klatce piersiowej, bólem brzucha oraz problemami z przełykaniem.