W ostatnich latach owoce wzbudzają wiele kontrowersji oraz są tematem burzliwych dyskusji. Wraz z popularyzacją diet niskowęglowodanowych, rośnie przekonanie, że będące źródłem cukrów owoce nie są dla nas tak korzystne jak zwykliśmy o nich myśleć. Takie podejście jest błędne i szkodliwe, ze względu na mnogość korzyści, jakie niesie za sobą jedzenie owoców. Tak naprawdę podobnie jak w przypadku większości produktów spożywczych, najważniejszy jest rozsądek i umiar w spożyciu owoców, natomiast same w sobie są nieprzetworzonym darem natury, który powinien gościć na naszych stołach na co dzień.

Należy pamiętać, że owoce to jedna z niewielu naturalnych grup produktów o słodkim smaku, które możemy kupić. W dobie przyzwyczajenia do smaku słodkiego jest to bardzo istotny aspekt w kontekście możliwości zastąpienia typowych, sklepowych słodyczy owocami, które oprócz cukru zawierają szereg dobroczynnych składników.

Wybór owocu zamiast batonika lub czekolady będzie świetną opcją dla naszego organizmu, zwłaszcza jeśli potrafimy dobrze wkomponować owoc do posiłku. Można to zrobić stwarzając naprawdę masę odżywczych deserów, które poprzez dodatek innych składników obniżą indeks glikemiczny posiłku oraz doprowadzą do sytości, której nie poczulibyśmy po zjedzeniu czekolady.

Owoce w formie dodatku do posiłku czy jako samodzielna przekąska, spożywane w umiarkowanych ilościach, u osób zdrowych z pewnością nie doprowadzą do żadnych konsekwencji zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, taki świeży i orzeźwiający dodatek może wzbogacić naszą dietę o wiele cennych dla zdrowia (i samopoczucia!) składników. Jaki pożytek czerpiemy z jedzenia owoców?

  1. Antyoksydanty.

    To hasło w ostatnich latach coraz częściej obija się o uszy, ale właściwie dlaczego? Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze), są grupą składników znajdujących się w pożywieniu, o zbawiennym dla naszego organizmu działaniu. Chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez tzw. wolne rodniki. Te z kolei potrafią niszczyć znajdujące się w organizmie białka, DNA czy lipidy, prowadząc do zachwiania wielu ważnych procesów biochemicznych. Związki te pojawiają się w nadmiernych ilościach w wyniku m.in. przewlekłego stresu oraz niewłaściwej diety. Spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty neutralizuje wolne rodniki, chroniąc nasze ciało przed negatywnymi dla zdrowia uszkodzeniami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wszelkich chorób zapalnych, w których przebiegu organizm wymaga zwiększonej ochrony antyoksydacyjnej. Antyoksydanty działają również w ramach profilaktyki wielu nowotworów. Dzieje się tak ze względu na to, że jednym z mechanizmów prowadzących do ich powstawania jest tzw. stres oksydacyjny, pojawiający się w wyniku nagromadzenia się wolnych rodników oraz braku ich neutralizacji przez przeciwutleniacze.

Istnieją różne rodzaje antyoksydantów, a każde z nich mają trochę inne działanie. Niektóre z nich działają w płynach ustrojowych, inne chronią błony komórkowe czy wspierają działanie enzymów antyoksydacyjnych. Głównymi rodzajami przeciwutleniaczy dostarczanymi z pożywienia są witaminy, składniki mineralne, polifenole, flawonoidy i karotenoidy.

Silnymi witaminami w kontekście antyoksydacji są witamina C i E, zawarte w owocach jagodowych, cytrusach oraz w wielu innych owocach. W owocach znajdują się także m.in. flawonoidy, zawarte w jabłkach, winogronach, malinach czy wiśniach. Karotenoidy znajdują się przede wszystkim we wszelkich owocach barwy pomarańczowej i czerwonej, takich jak mango, morele, brzoskwinie czy arbuz. Jeśli chodzi o polifenole, znaleźć je można głównie w winogronach, czerwonych porzeczkach, borówkach czy malinach.

2. Witaminy i minerały.

Oprócz zawartych w owocach antyoksydantów, produkty te wyróżniają się wysoką zawartością innych witamin i minerałów, które pozbawione są działania przeciwutleniającego. Elementy te przynoszą jednak szereg odmiennych, bardzo korzystnych dla naszego zdrowia korzyści. Organizm potrzebuje witamin i minerałów do właściwego zarządzania wszelkimi mechanizmami oraz procesami biochemicznymi. Poprzez bogactwo witaminy A, C, K, B, a także potasu, magnezu czy selenu, owoce przyczyniają się do sprawnego działania układu odpornościowego, zdrowia oczu, skóry, czy mięśni i układu nerwowego.


3. Błonnik.

Nie bez powodu u zdrowych osób zaleca się jedzenie owoców ze skórką. Faktycznie, to właśnie pod nią kryje się zazwyczaj większość dobroczynnych witamin. Ale jest jeszcze jeden powód dla którego nie powinniśmy obierać skórki, i tym powodem jest wysoka zawartość błonnika. Składnik ten jest niezbędny dla naszego układu trawiennego. Spożywając owoce, regulujemy perystaltykę jelit, przyczyniając się do unormowania rytmu i częstotliwości wypróżnień. Ma to szczególne znaczenie w przypadku diety redukcyjnej. Do owoców o największej ilości błonnika zalicza się maliny, gruszki, jabłka, awokado, jeżyny, banan czy granat.

4. Woda.

Szczególnie w letnie dni, owoce mogą stanowić bardzo dobre uzupełnienie codziennej porcji płynów. Zawarte w nich elektrolity z potasem i magnezem na czele, przyczyniają się do regulacji równowagi płynów w organizmie, biorąc także udział w regulacji pH, ciśnienia krwi oraz pracy serca. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że zawartość wody wpływa na kondycję oraz nawilżenie włosów, skóry i paznokci. Do owoców o największej ilości wody zalicza się arbuz, truskawki, melon, pomarańcze, brzoskwinie czy jabłka.

5. Różnorodność smaków i tekstur.

Szkoda rezygnować z tak smacznej i różnorodnej grupy produktów. Owoce wyróżniają się niezwykłą mnogością aromatów i struktur, które mogą z powodzeniem przełamywać smak wielu dań. Dodają koloru i świeżości, a ich dostępność w różnych odmianach oraz o każdej porze roku (również w formie mrożonej!) pomaga znacznie urozmaicić naszą codzienną dietę.

Owoce są naturalnym darem natury, z którego zdrowa osoba nie powinna rezygnować na rzecz nowej diety czy coraz powszechniejszego trendu niespożywania tej grupy produktów. Codzienny dodatek owoców w umiarkowanych ilościach nie zaszkodzi, a może przynieść wiele cennych korzyści dla naszego zdrowia i wyglądu. Przy okazji wzrośnie nasze samopoczucie, a dieta stanie się bardziej kolorowa, świeża i przede wszystkim smaczna.

Podobne wpisy